65 lat Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie
| < Kwiecień 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
poniedziałek, 02 stycznia 2012
zakończenie obchodów 65-lecia Biblioteki

Koniec roku przyniósł zakończenie obchodów 65-lecia naszej Biblioteki. Podczas spotkania wigilijnego osoby w sposób szczególny wspierające naszą działalność otrzymały pamiątkowe medale "Przyjaciel Biblioteki". Jako piersi otrzymali go prezydent Krzysztof Hildebrandt i zastępca prezydenta Bogdan Tokłowicz. Kolejni wyróżnieni to : Maria Ziółkowska (przewodnicząca Komisji Kultury w minionej kadencji Rady Miasta), Henryk Połchowski (Inspektor Wydziału Kultury), Maria Książe, Irena Kamecka (byłe dyrektorki Biblioteki), Danuta Stypik, Danuta Kowalska, Wiesława Wrosz, Anna Jankiewicz, Zofia Ziemann (byłe bibliotekarki), Alina Kotłowska, Małgorzata Cirocka (bibliotekarki obchodzące w 2011 roku jubileusze pracy zawodowej), Tomasz Fopke (naczelnik Wydziału Kultury Starostwa Powiatowego) oraz Olga Aleksandrowska (nauczyciel języka angielskiego).

Informacje dotyczące obchodów 65-lecia Biblioteki oraz jej dawnej i obecnej działalności znaleźć można w wydanym z tej okazji biuletynie, który zamieszczamy poniżej.

biuletyn

Tagi: Biuletyn
12:56, bibliotekawejherowo
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 10 listopada 2011
Wystawa z okazji 65-lecia

4 listopada w wejherowskim Ratuszu otwarta została wystawa z okazji 65-lecia Biblioteki. Wystawę zatytułowaną "Biblioteka wczoraj i dziś" przygotowały Iwona Block z naszej Biblioteki oraz Grażyna Wirkus z wejherowskiego muzeum.

Dzięki pierwszej części wystawy możemy przenieść się w czasy, w których nie było jeszcze komputerów, a czytelnik musiał szukać interesujących go książek za pomocą katalogu kartkowego.

Druga część wystawy pokazuje bibliotekę, jaką znamy dzisiaj. Oprócz zderzenia tych dwóch obrazów na wystawie znajdziemy także nagrody Biblioteki, zdjęcia, wycinki z gazet i biblioteczne kroniki. Dzięki eksponatom z wejherowskiego muzeum poznamy także historię druku.

Wystawę można oglądać jeszcze dzisiaj w Ratuszu, od wtorku przeniesiemy ją do naszego bibliotecznego holu.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu

 

piątek, 28 października 2011
Kolejne punkty obchodów 65-lecia Biblioteki

Przed nami kolejne punkty obchodów 65-lecia Biblioteki. Już 4 listopada o godz. 14.00 w Ratuszu Miejskim odbędzie się wernisaż wystawy "Biblioteka wczoraj i dziś". A już dzisiaj zapraszamy do wzięcia udziału w internetowym konkursie wiedzy o Bibliotece i jej patronie - Aleksandrze Majkowskim. Szczegóły poniżej

szczegóły konkursu

10:44, bibliotekawejherowo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2011
Zapraszamy!

09:06, bibliotekawejherowo
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 01 sierpnia 2011
Siedziba przy ulicy Sobieskiego

...tak ta sama siedziba wyglądała w latach 90. W 1997 roku została ona zamknięta i decyzją ówczesnych władz Biblioteka została przeniesiona do budynku po żłobko-przedszkolu przy ulicy Kaszubskiej, gdzie znajduje się do dzisiaj.

poniedziałek, 25 lipca 2011
Siedziba przy ulicy Sobieskiego

Kolejne zdjęcie "wykopane" podczas naszych poszukiwań. Kto pamięta budynek przy Sobieskiego 221?

poniedziałek, 18 lipca 2011
Filia nr 1

Przygotowując wystawę z okazji 65-lecia Biblioteki, mamy okazję do przypomnienia sobie (a większość z nas do poznania) historii naszej placówki. Naszą ciekawość budzą zwłaszcza "odkopane" stare zdjęcia, na których znajdujemy na przykład budynki, w których mieściła się biblioteka. Ich identyfikacja przypomina zazwyczaj niemal detektywistyczną pracę. Biegamy z takim zdjęciem od pokoju do pokoju w poszukiwaniu kogoś, kto pamięta utrwalone na kliszy czasy. Tak było również ze zdjęciem, którym chcemy podzielić się z Państwem. Okazało się, że widoczny na nim budynek (a dokładniej rzecz biorąc barak) Filii nr 1, mieścił się w okolicach dzisiejszego Komisariatu Policji Wejherowo Śmiechowo. Nieocenionym źródłem tej informacji okazała się pani Ania Jankiewicz (obecnie na emeryturze), która pracowała tam przez 14 lat (w latach 1974-1988). Filia nr 1 otwarta została w 1961 roku, a w roku 1996 została przeniesiona do lokalu przy Szkole Podstawowej nr 5 w Wejherowie.

poniedziałek, 11 lipca 2011
Obchody 65-lecia

Na początek kilka informacji organizacyjnych.

Do realizacji obchodów 65-lecia Biblioteki powołany został komitet w składzie:

 • przewodniczący komitetu : Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Bogdan Tokłowicz

Członkowie: 

 • Danuta Balcerowicz - dyrektor Biblioteki
 • Justyna Pipke - główna księgowa
 • Iwona Block - p. o. instruktora powiatowego
 • Ewelina Magdziarczyk-Plebanek
 • Krzysztof Powałka

Co już wydarzyło się w związku z rocznicą? Utworzone zostało logo oraz ogłoszona została VI edycja Wejherowskiego Konkursu Literackiego "Powiew Weny" (pod hasłem "To się mogło zdarzyć tylko w Wejherowie!"). Przed nami:

 • konkursy internetowe związane z wiedzą na temat Biblioteki
 • wystawa "Biblioteka wczoraj i dziś" w holu bibliotecznym i wirtualna
 • Powiatowy Konkurs Czytelniczy ("Nasze korzenie")
 • wydanie elektronicznej wersji biuletynu okolicznościowego
 • powstanie filmu dokumentalnego "Śladami nagród Biblioteki"
 • spotkanie pracowników Biblioteki i emerytów z władzami samorządowymi.

Wszystko do końca roku.

Zachęcamy do śledzenia rocznicowych wydarzeń.

czwartek, 07 lipca 2011
Już 65 lat z Wami

Starsi mieszkańcy Wejherowa mogą pamiętać początki naszej działalności. Młodszym może się wydawać, że biblioteka istnieje po prostu od zawsze. Jedni pamiętają wszystkie nasze dotychczasowe lokalizacje na mapie miasta, inni kojarzą nas tylko z ulicy Kaszubskiej. Jakby na to nie patrzeć jesteśmy z Wami już 65 lat. Jubileusz działalności biblioteki to okazja do wspomnień i podsumowań nie tylko dla byłych i obecnych pracowników, ale i dla naszych czytelników. Stąd też nasz pomysł na wspólne wspominanie. Witamy na blogu - wehikule czasu, z którym przypomnimy sobie te 65 lat...